Ekonomi

Yurt Dışından Para Getirme Limiti ve Vergisi

Yurt dışından para getirmek istiyorsunuz ama tek seferde uçakla ya da arabayla ne kadar para getirebilirim diye merak ediyor olabilirsiniz. Yurt dışından para getirme limiti 2023 yılı itibari ile 10.000 Euro olarak belirlenmiştir. Araçla geliyorsanız bu herkes için ayrı bir limit demek olur. Uçakla gelen yolcular için yurt dışı para getirme limitleri farklı olabiliyor. Türkiye’ye ne kadar para götürebilirim diyenler için… İşte yurt dışından para getirme limiti ve bu paranın vergilendirilmesi hakkında her şey.

Almanya, İngiltere, Amerika, Fransa ve diğer ülkelerden getirilecek paranın limiti ve vergisi ne kadar olacak bu yazımızda ele aldık. Ayrıca yurt dışından vergisiz para getirme yollarını da kaleme aldık. İşte yurt dışından vermeden para getirmenin en kolay yolları.

Aşağıdaki görselde yurt dışından Türkiye’ye gelirken paranıza el konulmaması için nasıl nakit para beyan edeceğinizi gösteriyor. Kişi başı 10 bin euroya kadar bildirim yapmanıza gerek yok. Ama yüklü miktarda para taşıyorsanız mutlaka bildirim yapmalısınız. Yoksa paranıza el koyulma riski olacaktır.

Yurt Dışından Ne Kadar Para Getirebilirim?

Dışarıda çalışan ya da gezmeye gelecek olan Türk vatandaşları Türkiye’ye ne kadar para götürebilirim diye soruyor? Bunun yanıtı yapacağınız seyahat tipine göre değişiyor.

Özellikle gurbetçi vatandaşlarımız ya da yurt dışından iş yapan kişiler ülkemize giriş yaparken yanlarında ne kadar para getirebileceklerini merak ediyor. Yurt dışından sınır gümrük kapılarından yapılan girişler ve uçakla yapılan bireysel girişler olmak üzere 2 türlü seyahat tipi mevcut. Getirebileceğiniz Euro, dolar gibi paraların sınırı da bu seyahat tiplerine göre belirlenmektedir.

Türkiye’ye ne kadar para götürebilirim 2023

Uçakla bireysel giriş yapıyorsanız yurt dışından en fazla 10.000 Euro getirebilirsiniz. Bu gümrük müşavirliğine bildirim yapmadan serbest şekilde getirebileceğiniz para miktarıdır. Ayrıca vergisini vermek koşulu ile paranızı banka havalesi ya da bavulla yanınızda getirmeniz durumunda daha fazla para sokabilirsiniz. Özetle; uçakla gelecekseniz kimseye bilgi vermeden yanınızda 10 bin euroya kadar para getirebilirsiniz. Paranız daha çoksa o zaman gümrük müdürlüğüne beyanda bulunmalısınız.

Araba ile gümrükten geçiş yapacaksınız yine tek seferde en fazla 10.000 euro getirebilirsiniz. Fakat, araçta birden fazla kişi olmanız durumunda her bir kişi için 10.000 euro getirebilirsiniz. Bu şekilde araçta yetişkin 5 kişi olursa 50.000 Euroya kadar yanınızda para getirebilirsiniz.

Yurt dışı Varlık Barışı için Vergi Oranı Kaç Oldu ?

Yurt dışındaki nakit paraların, döviz ve altınların ülke ekonomisine kazandırılması için Varlık Barışı kanunu yürürlüğe girmiştir. Bu kanuna göre paranızı ne kadar erken getirirseniz daha az vergi ödersiniz. Hatta getirdiğiniz parayı Türk bankalarında 1 sene bulundurmanız durumunda sıfır vergi ödeyerek paranızı getirebilirsiniz. Paranızı 1 sene tuttuktan sonra vergi iadesi alacaksınız.

Yurtdışından gelen para vergisi 2023

Aşağıda vermeniz gereken vergi oranları gösterilmiştir.;

Yeni Varlık Barışı uygulamasında erken bildirimler teşvik edilecek. 30 Eylül 2022’ye kadar yapılan bildirimlerde varlıkların değeri üzerinden yüzde 1, Ekim 2022 ila Aralık 2022 arasındaki bildirimlerde yüzde 2, Ocak ila 31 Mart 2023 arasındaki bildirimlerde yüzde 3 vergi ödenecek.

Kısacası;

30.09.2022 Tarihine kadar bildirim verirseniz % 1
31.12.2022 Tarihine kadar bildirim verirseniz % 2
31.03.2023 Tarihine kadar bildirim verirseniz %3 oranında peşin olarak vergi ödemeniz gerekli

Yurt dışı uçakta para taşıma limiti 2023

Havaalanında para geçirmek isteyenler için belirlenen para limiti 2023 için kişi başı 10.000 Euro’dur. Eğer birden fazla kişi seyahat edecekseniz her birinizde 10.000 Euro bulunabilir. Yetişkin çocuk ve eşler ayrı ayrı 10.000 Euro getirebilir. 3 YETİŞKİN VE 2 EBEVEYNLİ BİR AİLE 50.000 EURO GETİREBİLİR UÇAKLA.

ilgili: Türkiye’ye altın getirme limiti

İlgili: Türkiye’den ne kadar altın çıkarılabilir

Yurtdışından yüklü miktarda para havale edilmesi (MASAK)

Mali suçlarla mücadele kurumu Türkiye dışından yasa dışı para gelmesi durumunda gelen işleme müdahale edip paraya bloke koyabilir. Bu anlamda yurt dışından özellikle banka havalesi ya da diğer türlü eft işlemlerine dikkat ediniz. Masak tarafından yapılan kontrollerde belirlenen limitten fazla para akışı olduğunda işlemler dondurulup para bloka konulur. Bu anlamda yurt dışında getirilen paranın vergisi, limiti gibi unsurlara dikkat ediniz.

Yurt Dışından Vergisiz Para Getirme 2023

Yurt dışından birçok kişi vergi vermeden parasını getirmek istiyor; ama vergisiz para getirmek kolay olmadığı için birçok vatandaş parasını Alman bankalarında ya da İngiliz bankalarında tutmaktadır.

Son dönemlerde kripto para ile yurt dışından vergisiz para getirme işlemlerinde artış oldu. Bunun temel nedeni kripto ile yaptığınız para transferlerinde size kimse parayı nereden getirdiğinizi sormuyor. Bu nedenle birçok kişi Bitcoin ya da diğer kripto paralar ile para aktarımı yapıyor.

Şu anda yurt dışından vergisiz para getirmek istiyorsanız yapacağınız en güzel yöntem kripto ile para taşıma yöntemi olacaktır. Kripto paralar Türkiye’de nakit paraya çevrilmesinde yasal bir sorun da olmadığı için bunu mutlaka denemelisiniz.

Kripto Bitcoin İle Yurt Dışından Kaçak Para Getirme

Yurt dışından kaçak para getirme yöntemi olarak kripto kullanılsa da aslında bu kaçak bir yöntem değildir. Kriptolar vergi sistemine dahil edildiği için bitcoin vb sanal paralar ile bu işlemi yasal olarak yapabilirsiniz. İşlem kısaca şu şekilde yapılır;

Almanya, İngiltere, Fransa, İsviçre, Norveç, Avusturya, Amerika vb başka ülkelerde yaşıyorsanız paranızı güvendiğiniz bir kripto borsasına yatırın. Türkiye’ye bu süre zarfında gelmenize gerek yoktur. İşlemlerinizi bulunduğunuz ülkede yapabilirsiniz. Kriptoları satın aldıktan sonra Türkiye’de banka hesabınıza bir kripto cüzdanı tanımlayın.

Cüzdan tanımlandıktan sonra, hemen satın aldığınız kriptoları bu cüzdana nakit olarak aktarın. Burada banka sizden bir komisyon kesecektir; ama kestiği komisyon düşük olacağı için size pek zararı olmayacaktır. Bu yöntemle vergi ödemeden yurt dışından para getirme işlemini bitirmiş olursunuz.

Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

Yurt Dışından Vergisiz Ne Kadar Para Getirebilirim?

Yurt dışından vergisiz bir şekilde para getirme limiti kişi başı 10.000 Euro’dur. Kişilerin her birinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

Yani 18 yaşından küçük çocuklara ayrı yarı 10 bin Euro veremezsiniz. Para kimin üzerinde çıkarsa para onun sayılır bu nedenle para getirirken kişi başı on bin euro üstüne çıkmayın.

Almanya’dan Ne Kadar Para Getirebilirim?

Almanya’dan Türkiye’ye para getirme limiti kişi başı yine 10 bin Euro olarak belirlenmiştir. Avrupa Birliği üye ülkeler bu kurala standart olarak uymak zorundadır. Sırbistan, Bulgaristan, Avusturya bütün gümrük kapılardan aynı miktar belirlenir.

Almanya’dan Türkiye’ye para getirme limiti kişi başı 10 bin Euro’dur.

İngiltere’den Ne Kadar Para Getirebilirim?

İngiltere Avrupa Birliği üyesi olmadığı için onun gümrük kuralları farklı olarak düşünülebilir. Ama paranın geleceği ülke yine Türkiye olacağı için para getirme sınırı yine kişi başı on bin euro olarak belirlenmiştir.

Amerika’dan Uçakla Yanıma Ne Kadar Para Alabilirim?

Dünyanın uzak ülkesi olan Amerika’dan Türkiye’ye ancak uçakla seyahat edilebildiği için gelen para da uçakla para taşıma limitine göre değerlendirilir. Yine aynı şekilde 10.000 Dolar limit belirlenmiş olup kişi başı 10 bin dolar taşınabilir. Fazlası vergiye tabi olmaktadır.

Fransa’dan Türkiye’ye Para Getirme Limiti Ne Kadar?

Fransa’da Avrupa Birliği üye ülkelerinden olduğu için diğer ülkelerde belirlenen para gönderme sınırı aynı şekilde burada da geçerlidir. Yani Türkiye’ye yapılacak uçak ve araba yolculuklarında kişi başı 10 bin Euro para getirme limiti belirlenmiştir.

Yurt Dışından Gelen Paranın Vergisi Ne Kadar?

Yurt dışından gelen paranın vergisi 10 bin Euroya kadar yoktur. Ve bunun için beyana gerek yoktur. Ama 10 bin euroyu aşarsa aşağıdaki %1-%4 arasında değişen oranlarda vergi ödenir. Bu oranlar cezalı vergi ya da affa uğramış vergiler kısmında hesaplanır. Yani siz beyanı kendiniz yaparsanız ve erken beyanda bulunursanız en fazla %1 oranında vergi ödersiniz. Beyan geciktikçe ödeyeceğiniz vergi miktarı artacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu