Bankalar

Schufa Nedir Nasıl Alınır? Schufa Olsa Bile Kredi İmkanı 2024

Almanya’da kredi ile ev ve araba isteyenler öncelikle Schufa nedir sorusuna yanıt bulmaları gerekiyor.  Schufa Almanya’da kredi çekmek istediğinizde ya da taksitle bir şey almak istediğinizde satıcı kişiler sizden schufa denilen bir kredi risk durum belgesi isterler. 2024 yılı için güncel schufa hakkında tüm detaylar bu yazıda.

Almanya’da herkes bankalar ile bir şekilde çalışmak zorunda. Bankalar kredi verirken, ev sahipleri evlerini kiraya verirken, taksitle size telefon, araba satılırken sizden Schufa belgesi istenecektir. Her yerde karşınıza çıkacak olan schufa belgesini kesinlikle almak zorundasınız. Ben en kısa yoldan bu belgeyi nasıl alabileceğinizi, nereden ücretsiz çıkaracağınızı, schufa skorunuz düşük olsa bile nasıl kredi çekebileceğinizi anlatacağım. Schufa olmadan da ev kiralayabilme yolunu da anlatıyorum.

Schufa nedir ne İşe Yarar?

Başta kişilere kredi veren bankalar ve özel finans kurumları olmak üzere; taksitle ürün satan mağazalar, oto galeriler, alışveriş merkezleri hatta ev kiralayan ev sahipleri sizin finans durumunuzu bilmek isterler. Daha önceki borçlarınızı ödeyip ödemediğinizi kontrol ederek size karşı tutum belirlerler. Bankalar duruma göre kredi verir ya da vermez. Ev sahipleri de eskiden borçlarınız ödeyip ödemediğinize bakarak size evi kiraya verecektir.

 Schufa anlamı; Schutzgemeinschaft für Allgemeine Kreditsicherung uzun halinin kısaltması olarak okunur schufa. Türkçe anlamı; Kredi Koruma Topluluğu’dur. 

Peki bankalar ya da ev sahipleri sizin finans durumunuzu nasıl anlayacak? İşte tam burada Schufa şirketi ortaya çıkıyor. Bu şirket siz Almanya’ya ayak bastığınız andan itibaren sizin bütün finans işlemlerinizi takip edip kayıt altına alır. Bunlar; kredi ödemeleriniz, elektrik, doğalgaz, su, diğer vergi borçlarınız, kira ödemeleriniz, trafik cezalarınız v. vb.. tüm parasal hareketlerinizi kayıt altına alır.

Bu bilgileri derler hesaplar ve ortaya Schufa Scorid ortaya çıkar. Yani Türkçesi bir kredi notunuz oluşur. Bu kredi notunuzu bir belge şeklinde çıkartıp, sizden talep etmesi durumunda ev sahibinize, eş almak istediğiniz mağazaya ya da taksitle araba almak istediğiniz oto galeriye teslim edersiniz.

Schufa Not- Skor Aralıkları 

Skor Risk
%97.5 üzeri Çok Düşük Risk
%95-97.5 arası Düşük Risk
%90-95 arası Yükselmeye Başlayan Risk
%80-90 arası Yükselen Önemli Risk
%50-80 arası Çok Yüksek Risk
%50’den düşük Kritik Risk
Schufa Skor Değerleri 2022 Kaynak: https://www.hypochart.de/finanzierung-tipps/schufa-bonitaet-verbessern

Schufa Nasıl Alınır ?

Schufa özel bir şirket olduğu için sadece onun sayfasına girerek schufa alabilirsiniz. Şimdi size kolay bir şekilde Schufa almanızın yolunu göstereceğim. Hem fiyat bilgisi vereceğim hem de belgeyi nasıl alabileceğinizi izah edeceğim.

Öncelikle Schufa sayfasına girmek için buraya bakınız. MEİNES SCHUFA 

Aşağıdaki görselde sağ üstte bulunan giriş yap butonuna basıp kayıt olmalısınız. Kayıt işlemleri için e-mail, telefon, kredi kartı ya da banka hesap bilgisi sizden istenecektir. Ödeme online olduğu için bunları girmelisiniz.

Schufa Kayıt Olma

Kayıt işlemlerinden sonra schufa belgesi oluşturabilirsiniz. Schufa belgesi çıkarma ücretleri aşağıda ayrı bir görselde belirttim. Görseli inceleyip schufa fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

Bu fiyatları schufa ana sayfasından alınmıştır. Fiyatlar ve ücretlendirmeler yükselip azalabilir.

Ücretsiz Schufa almak gibi bir seçeneğiniz de var. Her Almanya’da ikamet eden birey yılda bir kez ücretsiz schufa sahibi olabiliyor. Henüz Almanya’ya yeni geldiyseniz schufanız olmayacaktır. Ondan dolayı bir süre sonra sorgulama yapın bence.

Schufa Çıkarma Ücreti 2024

 

Schufam Yok Schufa Nasıl Oluşur?

Bazı kişiler kayıt olup schufa sorgulaması yapmasına rağmen schufa oluşmadığını görebilirler. Peki schufa yok nasıl oluşur mu diye merak ediyorsunuz. Aslında bunun yanıtını yazının başında vermiştir. Schufa sizin bütün yaptığınız parasal işlemleri takip edip kayıt altına alır ve en sonunda bir schufa skoru belirler.

Eğer henüz schufa oluşmadıysa o zaman siz Almanya’da henüz bir kredi çekmemiş, kredi kartı kullanmamış, ev kiralamamış (kiralamış olanız dahi ev sahibi sizden schufa istememiştir) taksitle telefon, beyaz eşya, almamış en basitinden üzerinize kayıtlı bir fatura bile ödememiş olabilirsiniz.

Schufa oluşmaya başlaması için bunlardan biri ya da birkaçını yapmış olmalısınız. Bu şekilde iyi ya da kötü bir schufa oluşmaya başlardı. Şunu belirtmeliyim ki ne olursa olsun mutlaka bir schufa skoruna sahip olmalısınız. Bu size çok yardımcı olacaktır.

Peki nasıl oluşturacaksınız? Bunun için mutlaka üzerinize elektrik, doğalgaz, telefon faturası gibi ödeyebileceğiniz bir fatura kaydı alın. Bankadan kredi kartı isteyip düşük harcamalar yapabilirsiniz. Taksitle telefon alıp ödemelerini aksatmadan yapabilirsiniz. Bu şekilde zamanla bir schufa oluşturmaya başlamış olursunuz.

Ücretsiz Schufa Alma 2024

Schufa belgesi almak istediğinizde yukarıda verdiğimiz sayfadan çıkarabilirsiniz. Tabi yılda sadece 1 defa ücretsiz oluşturabilirsiniz. Bunun yanında size birkaç tavsiye vereceğim bunları yaparsanız para ödemeden schufa belgesi sahibi olabilirsiniz.

 • Oto alım satım işi yapan galericiler sizin schufa belgesini ücretsiz olarak sorgulayabilir. Bu gibi bir galeriden belge alabilirsiniz.
 • Taksitle telefon satan yerlerden schufa belgesini ücretsiz alabilirsiniz.
 • Kendi bankanızla konuşup bankodan ücretsiz schufa belgesi çıkarabilirsiniz.

Schufa Nasıl Yükseltilir?

Banka kredisi çekme işlemlerinde, ev kiralamada, telefon almada ya da araba kiralama işlemlerinde schufa notunuzun yüksek olması istenmektedir. Notunuz düşükse;

 • Kredi çekemezsiniz
 • Kredi kartı alamazsınız
 • Ev kiralayamazsınız
 • Araba kiralayamazsınız
 • Taksitle telefon-beyaz eşya alamazsınız

Bu ve buna benzer birçok konuda sorun yaşarsınız.  Bunların önüne geçmek için schufa scorunuzun yüksek olması gerekmektedir. Almanya’da finans işlemleri için schufao olmazsa olmaz bir belgedir. Peki schufa nasıl yükseltilir.

Ben size bunun tek yolunu yazacağım. Bunun haricindeki yollar gerçekçi olmayacaktır. Schufa skorunuzu yükseltmek için yapmanız gerekenler:

 1. Kredi kartı ile düşük limitli alışverişler yapın ve taksitlerinizi asla erken ve geç ödemeyin. Bankaya planlı olduğunuzu hissettirin.
 2. Evdeki tüm faturaları kredi kartı ya da banka havalesi ile ödeyin ve borcunuzu asla aksatmayın.
 3. Kredi kartınıza ve banka hesabınıza birkaç tane otomatik ödeme talimatı verin.
 4. Banka hesabınız hiçbir zaman eksiye düşmesin. Mümkünse banka hesabınızda ekstra nakit para tutun.
 5. Schufa tam yükselmeden asla bankaya kredi başvurusu yapmayın.
 6. Banka size düşük limitli kredi teklif ediyorsa kabul edin ve taksitlerinizi zamanında ödeyin.

Bu yazdıklarımı uygularsanız 6 ay ile 1 sene içinde schufa notunuz yükselecektir. Ama bu konuda sabırlı olun lütfen.

Schufa Nasıl ve Ne Zaman Silinir?

Schufa ortalama olarak 3 yılda bir temizlenir. Yani schufam var ne zaman silinir ve temizlenir diyorsanız 3 sene sonunda schufanız silinecektir. Bankalar ve finans şirketleri müşterilerine temiz bir sayfa açabilmek için schufa ile yapılan anlaşmalar gereği belli aralıklarla schufa temizlenmektedir. Ortalama 3 sene içinde bu temizlenme işlemleri yeniden yapılır.

Schufa Olmadan Ev Kiralama

Almanya’da ev kiralamak istediğinizde ev sahibi ya da emlakçı sizden schufa belgesi isteyecektir. Özellikle eşyasız evlerin kiralanma prosedürlerinde schufa mutlaka talep edilen belgeler içinde yer almaktadır. Schufa olmadan ev kiralamak mümkün değil mi peki? Bunun için yapmanız gerekenler şunlar olacaktır: emlakçı olmadan ev sahibi ile görüşüp evi kiralamaya çalışacaksınız. Ya da özellikle eşyalı ev kiralama yoluna gideceksiniz. Eşyalı evler daha kolay kiralanabilmektedir. Bu yöntemle schufa olmasa bile ev kiralama yapabilirsiniz.

Schufam Var Ama Kredi Çekmek İstiyorum

Schufa var ama banka ihtiyaç kredisi çekmek istiyorum diyenler ya düşük limitli ihtiyaç kredisi çekebilir. Ya da ipotekli otomobil kredisi çekebilir. Düşük limitli ihtiyaç kredisi 1000 Euro ile 10.000 Euro arasında olup schufa olsa bile size verilir. Ya da schufa notunuz düşük olsa bile size bu kredi verilir. Schufa notunuz çok düşükse o zaman banka size yüksek limitli ihtiyaç kredisi vermeyecektir.

Bundan dolayı kredi çekme denemesi bile yapmayın bence. Çünkü daha fazla puanınız düşebilir.

Schufam Olsa Bile Ev Kredisi Alabilir Miyim?

Schufa’m olsa bile ev kredisi alabilir miyim diye soran çok oluyor. Bu konuda şunu söyleyeyim önce; schufa kredi çekmek için tek kriter değildir. Eğer geliriniz iyiyse, alacağınız ev için çok yüksek kredi talebiniz yoksa schufanız olsa bile kredi alabilirsiniz. Evin değeri 200.000 Euro iken siz sadece 100.000 Euro kredi isterseniz banka size kredi verir. Zaten evin değerinin yarısı kadar kredi almış oluyorsunuz. Krediyi ödemezseniz bile ipotekten dolayı banka evi satar ve parasını alır.

Ancak evin değeri söz gelimi yine 200.000 Euro iken siz 200.000 Euro kredi isterseniz banka schufa sahibi olduğunuz için kredi vermeyebilir. Bunun için evin değerinden daha az kredi istemelisiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu