Krediler

Fransa’da Kredi Çekmek Faiz Oranları ve Kredi Hesaplama 2024

Fransa’da kredi çekmek için yapılması gerekenler, Fransa kredi faiz oranları 2023 güncel ve diğer hesaplamaları sizin için yaptık. Fransa kredi hesaplama sistemleri her banka için fark farklı uygulanmaktadır. Biz en güncel hali ile Fransız bankalarının ve Türk bankalarının vermiş olduğu vadeli krediler, faizsiz krediler ve devlet destekli kredilerden söz edeceğiz.

Fransa bankacılık sektörü kayıt dışı ekonominin önüne geçmek için devlet tarafından çok sıkı tutulmaktadır. Bu nedenle kredi çekmek istediğinizde banka yetkilileri size krediyi nerede kullanacağınızı mutlaka soracaktır. Konut kredisi, araç kredisi için bu zaten ipotekli olacağı için sorun olmayacaktır; ama nakit ihtiyaç kredisi için bankalar size krediyi kullanacağınız yeri soracaktır.

Fransa’da Kredi Veren Bankalar

Fransa’da hem Fransız hem de yabancı sermayeli birçok banka mevcuttur. Bu bankaların önde gelenlerinin listesini aşağıda çıkardım. Bu bankalara ek olarak faizsiz kredi veren Arap sermayeli bankalar da mevcuttur. Bunlardan da kredi nasıl çekilir onu da yazacağım.

 • BNP Paribas.
 • Credit Agricole Group.
 • Societe Generale.
 • Groupe BPCE.
 • AXA Banque.
 • Credit Mutuel Grubu.
 • La Banque Postale.
 • HSBC Fransa.

Fransa’da Kredi Faiz Oranları 2023

Fransa’da nakit kredi, konut kredisi ve araba kredisi çekmek isteyenler için banka faiz oranları 2023 güncel listeyi hazırladık.

Şu anda Fransa’da olduğu gibi tüm dünyada kredi faizleri kısmen yükselmiş durumda. Çin Hükümetinin Covid-19 önlemleri doğrultusunda üretimi yavaşlatması dünyada bir hammadde sorununa neden oldu. Bu da ABD, Avrupa ve dolayısı ile Fransa’da kredi faizlerinin yükselmesine neden oldu. Şu anda Fransa’da kredi faiz oranları yıllık bazda %6.2 olarak hesaplanmaktadır. Sizin çekeceğiniz kredinin türü faiz oranına direk etki edecektir.

Konut kredilerinde devlet desteği, faizsiz kredi gibi seçenekler olduğu için kısmen daha uygun faiz oranları sunulmaktadır.

Fransa’da Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Fransız sermayeli bankaların tamamı faizle kredi vermektedir. Ama Arap Sermayeli Bankalar, Kuveyt sermayeli bankalar Fransa’da faizsiz kredi imkanı tanıyor. Son dönemde Fransa’daki Türk bankaları arasına katılmayı amaç edinen Vakıf Katılım Bankası Fransa şubesini açtığında faizsiz kredi vermeye başlayacaktır.

Burada tamamen sıfır faizli kredi söz konusu değil. Sadece klasik bankacılık anlayışındaki faiz kavramı farklılaşmaktadır.

Fransa’da Ev Kredisi Çekmek

Fransa’da kiralar çok yüksek olduğu için birçok kişi kredi ile ev almaya çalışmaktadır. ABD’de ortaya çıkan Mortgage kredisi Fransa’da da mevcuttur. Uzun yıllar taksitlerini ödeyebileceğiniz Mortagage kredisi ile ev sahibi olabilirsiniz.

Aşağıda devlet destekli konut kredisi çekmek isteyen kişilere verilecek olan destek programı yazılmaktadır. Kim devlet destekli ev kredisi alabilir? Bunların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Fransa’da Kredi Nasıl Çekilir? 

Fransa’da kredi nasıl çekilir? Kimler kredilerden yararlanabilir. Ev kredisi-ihtiyaç ve araba kredisi nasıl çekilir hepsini aşağıda yazdım.

“Sosyal Konut Kredisi’nden yararlanan vatandaşlar için en büyük avantaj ise Aile Yardım Fonu’nun (CAF) ödediği kira yardım hakkının aynen devam etmesi ve CAF’ın bu miktarı direk kredi çekilen bankaya yönlendirmesi. Böylece krediden yararlanan vatandaşlar, satın aldıkları ev için hiçbir maddi yükün altına girmeden ev yardımı ücretiyle kredinin geri ödemesini gerçekleştirebiliyorlar. Ayrıca sıfır faiz imkanıyla yararlanılan kredi için dosya ücreti de 500 Euro ile sınırlandırılıyor.

Kredi’den kimler yararlanabilir

Fransa’da devlet tarafından desteklenen Sosyal Konut Kredisi’nden yararlanmak için ise bir takım şartları yerine getirmek gerekiyor. En az 4 bin Euro olarak verilen krediden yararlanacak vatandaşların gelirlerinin de oturdukları bölgeye göre belirlenen tavan ücretin üzerine çıkmaması gerekiyor. İşte Fransa’da bölgelere göre belirlenen tavan ucreti,

A1 Bölgesi: Paris, Côte d’Azur, Genevois français ve büyük şehirler.

B1 Bölgesi: 250 binden büyük nüfusa sahip yerleşim yerleri, Paris çevresi.

B2 Bölgesi: 50 binden büyük nüfusa sahip yerleşim yerleri, Île-de-France çevresi, sınır ve sahil bölgeleri.

C Bölgesi: Bunların dışında kalan yerleşim yerleri.”

Fransa Devlet Destekli Faizsiz Krediler yukarıdaki şartları taşıyan kişiler için uygulamaya konulmuş sosyal konut projesidir.

Fransa’da kredi çekmek 2023

Fransız Bankası Kredi Başvurusu

Devlet destekli ya da özel ihtiyaç kredileri için fransız bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz. Fransa’da Kredi başvurusu şartları şunlardır.

 1. Fransa’da oturum izninizin olması
 2. Fransa’da sabit bir geliriniz olması
 3. Fransa kredi skorunun riskli olmaması
 4. Mülteci konumunda olunmaması
 5. Daha önce banka kara listeye girilmemiş olmak
 6.  18 yaşını doldurmuş olmak

Fransız bankalarından kredi başvurusu 2023 yılı itibari ile yukarıdaki şartları taşıyanlar için olumlu sonuç verecektir.

Fransa Kredi Hesaplama 2023

Fransa kredi hesaplama konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve araba kredisi için ayrı ayrı hesaplanmaktadır.

İhtiyaç kredisi faiz oranı yıllık %7.3 olarak hesaplanmaktadır.

Konut kredisi faiz oranı %4.8 olarak hesaplanmaktadır.

Otomobil kredisi faiz oranı %6.7 olarak hesaplanmaktadır.

Bu hesaplamalar alacağınız kredinin limitine göre değişmektedir. Örneğin, 40.000 Euro kredi çekmek istediğinizde araba kredisi için toplam geri ödeme 4 sene için 53.000 Euro, ev kredisi için 47.000 Euro olarak hesaplanmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu