Krediler

Kredi Kartı Limiti Düşürme Nasıl Yapılır

Yüksek kredi kartı limitleri, kontrolsüz harcamalara ve yüksek borçlara neden olabilir. Bu riskin ortadan kaldırılması için limitinizi düşürmek isteyebilirsiniz. Kredi kartı limiti düşürme, farklı yollarla yapılabilir.

Kredi kartı limiti azaltma nedenlerinin başında, yüksek borç yükü gelir. Yüksek borç yükünden kurtulmak isteyenler, bir taraftan borçlarını öderken, bir taraftan da kredi kartı limitini düşürme ile harcama yapmalarını engellerler.

Limitlerin azaltılması için kullanabileceğiniz farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlere ilişkin detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Düşürme

Kredi kartı limit düşürme için kullanılacak farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden bazıları son derece pratik iken, bazıları ise zahmetlidir. Ancak kullanılacak yöntemler genel olarak şu şekildedir:

 • Banka şubeleri
 • Mobil bankacılık
 • İnternet bankacılığı
 • Müşteri hizmetleri / Çağrı merkezi

Burada esas olan talebinizi bankaya iletmenizdir. Yasal mevzuat gereğince bankalar, bu talebinize kayıtsız kalamaz ve mutlaka talebinizi karşılar.

Kredi Kartı Limiti Düşürme 2023

Bu noktadaki ilk seçenek banka şubeleridir. Banka şubelerine giderek, talebinizi ilgili görevliye iletebilir ve kredi kartı limit düşürme yapabilirsiniz. Ancak banka şubelerinin yoğun olması, bu basit işlem için uzun saatler beklemenizi gerektirebilir. Dolayısıyla diğer yöntemleri tercih etmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Bir diğer yöntem ise müşteri hizmetleri veya çağrı merkezleridir. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek, sıra beklemeden talebinizi bankaya iletebilirsiniz. Talebiniz kısa sürede değerlendirilir ve başvurunuz ölçüsünde limitiniz düşürülür.

Kredi Kartı Limiti Düşürme Online

Kredi kartı limiti düşürme online olarak son derece basit şekilde yapılabilir. Bu yöntemde mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanılabilir.

 • İnternet bankacılığı üzerinden kredi kartınızın limitini düşürmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
 • İlk olarak internet bankacılığına giriş yapın.
 • Menülerden önce Kartlarım, daha sonra ise Kredi Kartlarım bölümüne girin.
 • Bu adımların ardından Limit kısmına girerek, talebinizi bankanıza iletin.

Buradaki işlemler, talep etme işlemi olarak ifade edilebilir. Bu talep sonrasında bankanız gerekli değerlendirmeleri yapacak ve talebinizi karara bağlayacaktır.

Bankalar, genel olarak müşterilerinin kredi kartı limitlerini düşürmek istemezler. Müşterilerinin bol harcama yapmasını isterler. Bu yüzden bazı bankalar, internet bankacılığı üzerinden sadece limit yükseltme talebi alırken, limit düşürme talebi almaz.

Bankanıza bağlı olarak internet bankacılığı üzerinden limit azaltma başvurusu yapabilirsiniz veya yapamazsınız.

Kredi Kartı Limit Düşürme Mobil Bankacılık

Kredi kartı limit düşürme mobil bankacılık üzerinden de yapılabilir. Buradaki işlemler, genel olarak internet bankacılığı ile benzerdir. Mobil bankacılık üzerinden limit düşürme için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Mobil bankacılığa giriş yapın.
 • Sırasıyla Kartları > Kredi Kartlarım > Limit menülerine girin.
 • Limit talebinizi iletin.

Burada da bankaların farklı uygulamaları vardır. Bazı bankalar sadece limit yükseltme talebi alırken, bazıları ise limit yükseltmeye ek olarak limit düşürme talebi de alır.

Kredi Kartı Limiti Düşürme Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi kartı limitini düşürmeniz, farklı şekillerde kredi notunuza etki edebilir. Esasında bu durum sizin finansal işlem durumunuzla yakından ilgilidir. Ayrıca kredi notu hesaplaması çok kompleks bir işlem olduğu için limit azaltma, farklı şekillerde etkisini gösterir.

Öncelikle limitinizi düşürmeniz ve bununla paralel şekilde borcunuzu azaltmanız, kredi notunuzu olumlu olarak etkileyebilir. Limitiniz düşerken borcunuz artarsa, kredi notunuz düşecektir.

Bir diğer varsayım ise limitle birlikte kredi kartı kullanımınız ve düzenli ödemeleriniz azalacağı için kredi notunuzun düşeceği şeklindedir. Kısacası bu durum, tamamen kişinin finansal işlemlerine göre değişir.

İlgili: Bankadan nasıl para çekilir

Kredi Kartı Limit Düşürme Kaç Günde Sonuçlanır?

Kredi kartı limit düşürme talebi, en geç 7 gün içerisinde sonuçlanır. Ancak günümüzde bankaların büyük kısmı, bu isteğe sadece birkaç gün içinde cevap vermektedir.

Başvurunuzun sonucu müşteri hizmetleri, internet bankacılığı ve mobil bankacılıktan öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu