Krediler

Almanya’da Kredi Çekmek Kredi Nasıl Alınır 2024

Almanya’da kredi çekmek istediğinizde taşımanız gereken şartları ve kredi başvuru yollarını yazdım. Hem Alman Bankaları hem de Türk Bankalarından kredi çekmek istiyorum diyorsanız bu yazım tam size göre. Almanya’da oturanlar için özel kredi çekme şartları 2024 yılı güncel bilgileri aşağıda herkesin anlayacağı tarzda yazdım.

Almanya sınırları içinde oturan yabancı uyruklular, göçmenler kredi çekebilirler. Kredi için vatandaşlık, oturum hakkı ve çalışma izni istense de bazı durumlarda vatandaşlık ve hatta oturum izni olmasa bile kredi verilebilir. Oturduğunuz eyaletteki sahibi olduğunuz işinizin niteliği, gelir durumunuz ve çalışama süreniz kredi başvurusu sürecinde size çok etkisi olacaktır.

Alman Bankalarından Kredi Çekmek 2024

Alman bankalarından kredi çekmek istediğinizde bunu hem Almanya vatandaşı olarak hem de sadece oturum izni olan bir misafir vatandaş olarak yapabilirsiniz. Çalıştığınız iş yerinin sabit olması, çıktıysa çalışma izniniz, ikametgah adresinizin olması yeterli olacaktır. Alman bankalarından kredi çekebilmek için schufa belgesine sahip olmalı ve schufa skorunuzun da yeterli olması gerekmektedir.

Alman bankalarından yurt dışında iken de ticari kredi çekebilirsiniz. Almanya dışında yapacağınız başvurularda sizden istenen ipotek karşılığında Alman bankalarından ticari kredi kullanabilirsiniz. Alman bankaları ve Almanya’daki Türk bankaları aşağıda sayacağımız şartları (güncel 2022) tamamlayanlara kredi sağlamaktadır.

Almanya’da Kredi Nasıl Çekilir?

Almanya’da kredi çekme şartları:

  1. 18 yaşından büyük olmak
  2. Sigortalı bir işte çalışmak
  3.  Schufa kredi notunun iyi olması

Bu şartları tamamlayan kişiler kredi çekebilir. Schufa kredi notunun kötü olması çoğu kez kredi çekmenize engel olacaktır. Diğer bir engel de Alman Vatandaşlığı meselesidir.

Alman vatandaşı olmayan birisine kredi çıkar mı diye soruyorsanız bu kredi alacağınız bankaya göre değişmektedir. Hem Türk Bankaları hem de Alman Bankaları açısından kredi çekip çekemeyeceğinize bakalım.

Alman Vatandaşı Olmayanlar Kredi Çekebilir Mi?

Alman Vatandaşları tabi ki daha kolay kredi çekebiliyorlar. Çünkü, kredi taksitlerini ödemediklerinde bankalar paralarını haciz yolu ile daha kolay geri alabiliyorlar. Ama Alman Vatandaşı olmayanlar kredi çekip ödemediklerinde hatta kendi ülkelerine kaçtıklarında kredi tahsilatı çok zor oluyor bankalar için.

Ama uzun süredir Almanya’da çalışan, sigorta süresi uzun olan ve schufası olmayan birisi kredi çekebilir. Çekeceği kredi düşük limitliyse daha kolay onay alacaktır. Konut kredisi çekmek isterse alacağı konutun değeri çekeceği kredi miktarının en az 2 katı yüksek olursa kredi çekebilir.

Schufa Olsa Bile Kredi Çıkar Mı?

Schufam var kredi alabilir miyim diye bana çok soru geliyor. Schufam kredi almanız için tek şart değildir. Kara liste gibi düşünün. Kara listeye girmiş olsanız bile banka kendi inisiyatifini kullanarak size kredi verebilir. Özellikle bloke teminatlı kredilerde daha kolay onay çıkıyor.

Schufa olsa bile ev kredisi çekebilirsiniz. Çünkü ev kredilerinde evin tamamı banka ipoteği ile kredi veriliyor. Banka istediği zaman bu evi satışa koyabilir. Banka kendisini güvenceye aldığı için schufası olan müşterilerine bile kredi verebilir. Ama banka sizden ekstra; Yaşınızın 18 ve üstü olmasını, iyi bir gelir sahibi olmanızı, sabit ikametgah ve iş sahibi olmanızı isteyecektir.

Almanya Kredi Başvurusu 2024

Almanya’da oturuyorsanız kredi başvurusunu hem Türk Bankalarına hem de yabancı Alman Bankalarına yapabilirsiniz. Ne için kredi istediğinizi belirleyin. Ev kredisi, araba kredisi ya da konut kredisi…

Konut Kredisi istiyorsanız sizin için birkaç hesaplama yapabilirim. Ve bankaya gitmeden ne kadar faiz ödeyeceğinizi, banka faiz oranlarını, ne kadar kredi çıkabileceğini yazabilirim. Aşağıda 150.000 Euro i.,n İş Bankası kredi faiz oranı verilmiştir. Ne kadar kredi çekeceğinizi, efektif yani değişken faiz oranları, sabit faiz oranı, yllık maliyet tablosu oluşturdum.

almanya da kredi çekmek 2024

İş Bankası Gayrımenkul Faiz Hesaplama

Sabit borç faizi (yıllık)

1,40%

Efektif yıllık faiz*

1,41%

Kredi Tutarı

150.000,- €

Alım fiyatı

200.000,- €

Sabit ana faiz düzenlemesi

Sabit faiz süresi: 5 yıl

Geri ödeme

Geri ödeme: % 1

Bakiye borç

142.235,95 €

Aylık taksit

300,00
Yukarıda gördüğünüz üzere faizle birlikte aylık ödeyeceğiniz tutar 300 Euro.

Almanya Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Almanya ev kredisi almak için sırayla yapmanız gerekenler vardır. Bunları da yazayım. Almanya’da vatandaşlığınız olsun olmasın konut kredisi alabilirsiniz. Yabancı ve Türk bankaları size ev kredisi verir. Öncelikle almak istediğiniz evin değerini öğrenin. Halihazırda işiniz varsa ve en az 24 ay geriye dönük sigortanız varsa, yaşınız 18 üstü ise ve schufanız yoksa Alman bankalarından konut kredisi çekebilirsiniz.

Çekeceğiniz kredi limiti;

işiniz ve kazancınızın seviyesi

alacağınızı evi değeri

Schufam durumunuz

bunları karşılaştırıp size kredi çıkıp çıkmayacağını az çok tahmine edebilirim. Bankalar evin değerinin en fazla %70’ine kredi verir. Aylık gelirinizin en fazla %50’sine tekabül eden bir konut kredisi taksidi ödeyebilirsiniz. Taksit miktarı gelirinizin üstünde ise kredi verilmez mesela.

Örnek kredi hesaplaması yaparsak daha iyi anlarsınız.

Almanya Konut Kredisi Hesaplama 2024

Örneğin almak istediğiniz evin değeri 200.000 Euro, sizin kazancınız aylık 2000 Euro, yıllık faiz oranı da %1.38 olarak hesaplanmıştır.

Çekeceğiniz kredi miktarı 150.000 Euro ve ödeyeceğiniz aylık taksit miktarı da 422 Euro olarak hesapladım. Aşağıda diğer detaylar yer alıyor.

Finansmanınızın maliyeti
Sabit borç faizi (yıllık)1,38%
Efektif yıllık faiz*1,39%
Kredi Tutarı 150.000,- €
Alım fiyatı 200.000,- €
Sabit ana faiz düzenlemesi Sabit faiz süresi: 10 yıl
Geri ödeme Geri ödeme: % 2
Bakiye borç 117.851,23 €
Aylık taksit
422,50

Almanya’da İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir?

Almanya’da ihtiyaç kredisi sizin gerçekte ne kadar nakit paraya ihtiyacınız olduğu ile ilgili bir durum olup hesaplama yine parayı nerede kullanacağınıza bağlı olacaktır. Yani arabanızı yenilemek, ev eşyanızı yenilemek, tatile çıkmak vb. birçok alanda isteğiniz gibi kredi başvurusu yapabilirsiniz. Alman Bankaları genelde krediyi nereden nasıl kullanacağınızı ve sonrasında ödemeyi nasıl yapacağınızı öğrenmek isterler.

Eğer kredi kullanım amacınızı belirtir ve diğer şartları da tamamlarsanız Almanya’da ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Almanya ihtiyaç kredisi şartlarını 2022 yılı için aşağıda yazdım.

  • Yaşınızın 18’i doldurması
  • Sabit bir gelirinizin olması
  • Sabit bir ikametgahınızın olması
  • İş yeri adresinizin belli olması
  • Schufa sahibi olmamanız
  • Oturum iznine sahip olmanız

Bu şartları taşımanız durumunda size Almanya’da kredi çıkacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu