Krediler

Almanya’da En Ucuz Araba Sigortası

Almanya’da araç satın aldığınızda ilk yapmanız gereken arabanızın sigortasını yaptırmanızdır. Almanya’da araba sigortaları çok pahalı olduğu için Almanya’da ucuz araba sigortası yaptırmak çok önemli bir konu haline geliyor. Peki Almanya’da en ucuz araba sigortası yapan şirketler hangileridir? Ucuz sigorta teklif hesaplaması bu yazımızda. İkinci el ya da sıfır araç aldığınızda maliyeti düşük trafik sigortası için lütfen yazımızdan bilgiler alın.

Almanya dünyada araç sayısı en fazla olan ülkelerden biri olmasına rağmen kaza oranları çok düşüktür. Bunun en temel nedenlerinden biri de trafik kurallarının çok sıkı olmasıdır. Bu kurallardan biri de Almanya’daki araba sigortası zorunluluğudur.

Araçların sigortasız trafiğe çıkması neredeyse imkansız sayılan Almanya’da herhangi bir kazada sigortanın durumuna göre bütün masraflar karşılanabilir. Burada yapacağınız sigorta çok önemlidir. Yazımızda hem sigorta türleri hem de maliyetlerinden bahsettik. Araç sigortası yaptırmadan önce bu yazımızı okumanız gerekiyor.

Almanya’da Araba Sigortası Maliyetleri

Almanya’da araba almak kolay ama kullanmak zordur derler. Bunun temel nedeni özellikle 2. el satın alınan araçların yıllık ve aylık sigorta maliyetlerinin çok yüksek tutmasıdır. Birçok kişi araca verdiği para kadar hatta daha fazlasını sigorta şirketlerine ödediği için bu konuda oldukça rahatsız. Almanya’da trafik sigorta poliçeleri çok pahalı olduğu için araç aldıysanız tüm teklifleri ve şirketleri araştırmadan sigorta yaptırmayın. Burada bu bilgileri verdik.

Almanya’da Araba Sigortası Çeşitleri

Almanya’da araba sigortaları 3 şekilde yapılmaktadır. Üç tür araç sigortasından istediğinizi seçebilirsiniz. Bunlar;

  • Mali mesuliyet trafik sigortası
  • Kısmi kapsamlı taşıt sigortası
  • Tam kapsamlı taşıt sigortası

Bunları tek tek anlatalım ve siz kendinize en uygun olanı tercih edin.

Mali Mesuliyet Trafik Sigortası

Almanya’da Kfz-Haftpflichtversicherung denilen mali mesuliyet sigortası vardır. Bu sigorta kaza yapmanız durumunda karşı tarafın göreceği maddi ve manevi zararları karşılar. Karşı tarafta yaralanma, ölüm, sakatlık gibi durumları bu sigorta karşılar. Bazı durumlarda bu sigorta türü sizin suç oranınıza göre tamamen karşılamak yerine kısmen de karşılayabilir. Karşı tarafın aracının hasarı, yaya ise yayanın hastane masrafları gibi giderleri karşılar.

Almanya’da En Ucuz Araba Sigortası Yaptırmak 2022

Kısmi Kapsamlı Taşıt Sigortası

Aracınızın başına dış etkenli gelebilecek zararları bu sigorta karşılar. Buna kısaca Teilkaskoversicherung denilmektedir. Yangın, sel, sosyal olay, fırtına, dolu, yangın gibi sizin elinizde olmayan bir durum nedeni ile aracınızda oluşabilecek zararları karşılar. Burada sizin yaptığınız kazalarda hata sizde ise sigorta hasarı karşılamaz.

Tam Kapsamlı Araba Sigortası

Burada adından da anlaşılacağı üzere aracınızın bütün masraflarını karşılayan bir sigorta türüdür. Türkiye’deki ful kasko ile benzerdir. Kaza yapmanız ya da aracınızın başına dış kaynaklı zarar gelmesi durumunda sigorta zararınızı karşılamaktadır. Vollkaskoversicherung denilen bu sigorta türü diğer sigortalara göre çok daha pahalı olduğu için sadece çok yeni araçlar için tavsiye edilmektedir.

Bu sigorta türlerini yazdıktan sonra Almanya’da en uygun-ucuz ve en çok yaptırılan araç sigortalarına bakalım.

Almanya’da araba ucuz sigorta tekliflerini veren leasing firmalar da vardır. Bunlar hem araba satar hem de sigorta teklifleri için aracılık acente hizmeti verebilir. Bunun için ek bilgiyi Almanya’da leasing ile araba alma yazımıza bakabilirsiniz.

Almanya’da En Ucuz Araba Sigortası 2022

Almanya’da en ucuz araba sigortası Kfz-Haftpflichtversicherung denilen mali mesuliyet sigortasıdır. Bu sigorta türünde ödeyeceğiniz miktar çok az olacaktır. Ama karışabileceğiniz kazalarda sizin aracınızın hasarı bu sigorta tarafından ödenmez. Sigorta sadece sizin zarar verdiğiniz yaya ya da karşı aracın giderleriniz karşılar.

Bu yönü ile çok ucuz bir sigorta olsa da yine bu sigorta çok tercih edilmez. Bunun yerine kısmi kaspamlı sigorta yaptırmanız daha doğru olacaktır. Peki ucuz sigorta teklifini nereden alabilirsiniz? Bunun için online olarak hizmet veren ve yeni denilebilen ama ucuz sigorta teklifleri veren birkaç şirket var. Onların adres ve sayfa bilgilerini şimdi yazacağım size. Oradan teklif alabilirsiniz.

Sigorta Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almanya’da araç sigortası yaptırırken dikkat edeceğiniz en önemli unsur; sigortanın kapsamı olacaktır. Herhangi bir şekilde mağdur olmamak istiyorsanız aracın hangi kazaların giderlerini karşıladığını ve hastane masraflarının ne kadarını karşıladığına iyi bakmanız gerekiyor. Trafik sözleşmesi imzalamadan önce bunlara bakmanız gerekiyor.

Aracı ile içinde satın alırken ailenin yaşlı bireyi ya da genç bireyi üzerinden değil orta yaş olan bireyi üzerinden sigorta yaptırmanız ucuz sigorta teklifi için önemlidir.

Almanya Ucuz Sigorta Teklifi İçin Önerilerimiz

Tüm dünyada ilk kez araba sahibi olanlar yani tecrübesiz kişilerin trafik sigortası yüksek çıkar. Yeni araç aldıysanız sizin de pahalı basamaktan sigorta ücreti teklifi alacağınızı unutmayın. Almanya’da SF1 denilen sınıfta sigorta yaptırdığınızda indirim alamıyorsunuz ve en yüksek fiyattan teklif alıyorsunuz ki bu neredeyse arabanın fiyatına denk gelebiliyor.

SF1 üzerinden teklif aldıktan sonra sigortanızı yaptırır ve 4 sene boyunca kaza yapmadan devam ederseniz sınıfınız SF 4 olur ve artık %40 indirin teklifleri almaya başlarsanız. 26 sene boyunca hiç kaza yapmazsanız trafik sigortası neredeyse bedava olur. Bazı sigortalar size %80 indirim teklif ederler. Masraflar yüksek olduğu için sizin kaza yapmamanızı ister sigortalar. Bu nedenle siz verdiği hasarsızlık teklifleri ile sizi bir anlamda kazalardan uzak tutmaya çalışırlar.

İlk sigorta yaptırdığınızda SF 1 sınıfında olursunuz ve hiç indirim almazsınız. Kazasız olarak 4 sene geçirdiğinizde SF 4 olursunuz ve 40% indirim alırsınız. 26 sene sonunda hala kaza yapmamışsanız (ya da poliçenizi kaza yapmanıza rağmen bozdurmadıysanız) 80%’e kadar indirim alırsınız. Kısaca Almanya’da sigorta şirketleri hasar masraflarının yüksek olmasından dolayı hasarsızlığa çok fazla değer verirler.

Almanya’da Araba Sigortası İçin Gerekli Belgeler

Almanya’da istediğiniz arabayı satın aldıktan sonra yapacağınız ilk ve en önemli işlem arabaya bir trafik poliçesi yaptırmaktadır. Trafik sigortası yaptırırken en ucuz teklifi aldınız ve sözleşme detaylarını da okudunuz. Bu noktada siz sözleşmeyi kabul ettiğinizde sizden bazı belgeler istenecektir. Bu belgeleri ibraz etmeden araç sigortayı yapamıyorsunuz.

İster şahsen gidip belgeleri verebilir isterseniz internet üzerinden online belge gönderebilirsiniz.Araç sigortası için istenen belgeler şunlardır: araba ruhsatı, aracı satın aldığınızı gösteren makbuz ya da noter satış kağıdı, şahsi kimlik belgesi, sigorta şirketi banka üzerinden ödeme alması durumunda banka hesap bilgileri lazım olacaktır.

Almanya’da En Ucuz Trafik sigortası nereden alınır?

Almanya’da ucuz  trafik sigortası teklifi almak için üç tane önemli başvuru yöntemi vardır.

Sigorta acenteleri
Sigorta şirketleri
Fiyat karşılaştırma siteleri en ucuz teklifleri genelde bunlar veriyor.

ucuz teklif veren sigorta acenteleri ve şirketler

Bu şirketlerden teklif almanızı tavsiye ederiz.

Almanya’da Sigortasız Araba Kullanma Cezası

Almanya’da sigorta fiyatları çok yüksek olduğu için sigortasız trafiğe çıkan sürücüler olduğunu biliyoruz. Ama Almanya’da sigortasız araba kullanmanın cezası çok büyüktür. Bir de sigortasız kaza yapmanız durumunda uzun yıllar hapis cezası alabilirsiniz.

Sigortasız kaza yapmanız ve yaya ya da karşı sürücünün-yolcunun ölümüne neden olmanız durumunda uzun hapis cezası ile yargılanırsınız. Çevirmeye denk gelmeniz durumunda aracınız hemen bağlanır ve yüksek miktarlarda para cezası ödemek zorunda kalırsınız. Bu nedenle ne kadar pahalı olursa olsun sigortasız Berlin, Münih, Hamburg, Düseldorf, Frankfurt, Köln gibi şehirlerde sigortasız araç kullanmayın. Bu şehirlerde ceza çok daha yüksek olacaktır.

Almanya’da Trafik Sigortası Neden Pahalı?

Almanya’da trafik sigortasının pahalı olmasının en önemli nedeni araç parçalarının çok yüksek olmasıdır. Araç fiyatlarının çok ucuz olmasının tersine parça fiyatları ve servis ücretleri çok yüksek olduğu için trafik sigortası da çok pahalı çıkmaktadır.

Ayrıca kazan durumunda sigorta şirketleri kazazedenin hastane masraflarının neredeyse tamamını en iyi şartlarda tedavi olacak şekilde karşılamak zorunda olduğu için bu masrafları sigorta poliçesine yansıtmak zorundadır. Bu da araç sigorta fiyatlarının çok yükselmesine neden oluyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu