Almanya’da Devletin Yaptığı Yardımlar Elektrik Mutfak Eğitim ve Çocuk Parası

Almanya, sosyal devlet olmanın gereği olarak farklı yardımlar yapmaktadır. Almanya’da devletin yaptığı yardımlar elektrik, mutfak, eğitim ve çocuk parası şeklinde sıralanabilir. İlgili yardımlar ile gelir adaletsizliğini engellemek ve insanların yaşam kalitelerini artırmak hedeflenir.

Yapılan yardımlardan yararlanmak için istenen şartların sağlanması gerekir. Yani her isteyenin yardımları alabilmesi gibi bir durum yoktur.

Son yıllarda enflasyonun artması ile yoksulluğun da arttığı bir gerçektir. Bu durum, devlet tarafından verilen sosyal yardımlara olan talebin artmasına neden olmuştur.

Almanya’da Devletin Yaptığı Yardımlar

Almanya’da devletin yaptığı yardımlar, oldukça fazladır. Ancak bir yardımın şartları oldukça farklı olduğundan, uygun kişi sayısı sınırlıdır. Örneğin; engelli çocuğu için banyosunu yaptırmak zorunda kalan ailenin banyo masrafları karşılanır. Bu tipte çok sayıda yardım vardır.

Devlet tarafından yapılan yardımlardan bazıları ise çok daha geniş bir kesimi kapsadığı için öne çıkmış durumdadır. Bu tür yardımlar şu şekilde sıralanabilir:

·         İşsizlik Parası

İşsizlik parası, son 2 yıllık süreçte en az 12 ay sigortalı olarak çalışan işsizlere verilir. Maaş miktarı ise son 12 aylık maaş ortalamasının %60’ı veya %67’si kadardır. Çocuklu ailelere ortalama maaşın %67’si kadar, diğerlerine ise %60’ı kadar yardım yapılır.

Örneğin; 12 aylık ortalama maaşı 2.000 € olan birine, aylık 1.340 € işsizlik parası verilir. Bu ödemenin süresi ise 6 ay ile 12 ay arasındadır. Zaten bu süre içerisinde ilgili kişi çok büyük bir olasılıkla yeniden iş bulur.

·         Çocuk Parası

Çocuk parası, Almanya’da ailelere çocukların masrafları için verilen bir yardımdır. Çocuk başına aylık 250 € ödeme yapılır. Üstelik bu ödeme tek seferlik de değildir. Aylık olarak yapılır.

Almanya’da Devletin Yaptığı Yardımlar Elektrik Mutfak Eğitim ve Çocuk Parası

·         Mutfak Yardımı

Mutfak yardımı, daha çok gıda yardımı şeklinde yapılır. Belli kuruluşlar, yardıma ihtiyacı olanlara gıda yardımı yapar.

·         Eğitim Yardımı

Eğitim alanında yapılan farklı türden yardımlar vardır. Bunlardan biri de federal eğitim yardımı olan ve BAföG olarak isimlendirilen yardımdır. Söz konusu yardımın miktarı ise 449 €’dur. Ayrıca ailesiyle yaşamayan öğrencilere 360 € kira yardımı ve yaşı nedeniyle sigortası olmayan öğrencilere de 931 € yardım yapılır.

Yapılan yardımlar, öğrencinin ve ailesinin maddi gelirine bağlı olarak farklılık gösterir. Burada yer alan rakamlar genellikle üst sınırlardır.

·         Elektrik Yardımı

Elektrik yardımı, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaştan kaynaklı enerji krizi nedeniyle 2022 yılının son çeyreğinde verilmiştir. Bu yarım 300 € elektrik ve 300 € da doğalgaz olarak yapılmıştır.

Almanya’da Kimler Sosyal Yardım Alabilir?

Almanya’da sosyal yardımlar, yardıma muhtaç kişilere yöneliktir. Yardıma ihtiyacı olmayanlar, istenen şartları sağlayamayacağı için bu yardımları alamaz.

Yardım alanların önemli kısmı, düşük gelirli kesimlerdir. Ayrıca öğrenciler, engelliler ve bakıma muhtaç kişiler ile onların aileleridir.

Yorum yapın