Krediler

Seyyar Satıcılık Yapmak ve Kazancı Gerekli İzinler Nasıl Alınır?

Seyyar satıcılık yapmak, günümüzdeki iş seçeneklerinden biridir. İlk bakışta düşük maaşlı bir iş gibi görünse de, seyyar satıcı kazançları düşündüğünüzden çok daha yüksektir.

Doğru ürünlerle doğru noktada satış yapan satıcılar, birçok meslekten çok daha yüksek kazançlar elde edebilmektedir. Ancak seyyar satıcılık, gerekli izinler alınmadığında yasaktır.

Yazımızın devamında seyyar satıcılık yapmak ve seyyar satıcılık için gerekli izinler nasıl alınır konularına dair detayları bulabilirsiniz.

Seyyar Satıcılık Yapmak

Seyyar satıcılık; bir kişinin yaptığı işyerinin herhangi bir yerde bulunmayıp, müşterinin bulunduğu yere giderek ürünlerini satmasıdır. Bu yöntemde bazen belli bir noktaya tezgah açılabileceği gibi bazen de sürekli olarak dolaşmak gerekebilir.

İlgili yöntem, özellikle küçük ölçekli çalışanlar ve yeni işletmeler için cazip bir seçenek olabilmektedir. Zira seyyar satıcılığın bazı zorlukları olsa da, diğer yöntemlere göre avantajlı yönleri de vardır.

Seyyar satıcılık yapmak, birçok farklı nedenle tercih edilebilir. Örneğin, düşük maliyetler nedeniyle daha az yatırım gerektirir. Bunun yanında müşterilere daha kolay ulaşma imkanı sağlar. Maliyetlerin düşük olması, ürün fiyatlarının daha uygun olmasını mümkün kılar. Bu ise daha fazla satış ve daha fazla kazanç demektir.

Bu yöntemi tercih ettiğinizde sürekli açık havada olmanız ve belki de dolaşmanız gerekir. Yazın sıcak havalarda, kışın soğuk havalarda dışarıda satış yapmak, düşünüldüğü kadar kolay değildir. Ayrıca kötü hava şartlarından ürünlerin korunması gibi sorunlar da vardır.

Seyyar Satıcı Kazançları

Seyyar satıcı kazançları; tezgahın olduğu bölgedeki insan yoğunluğu, satılan ürünler, ürünlerin fiyatları gibi hususlara göre farklılık gösterir. Bu yüzden kazançlara dair net bir rakam vermek mümkün değildir.

Aynı ürünü satan iki seyyar satıcıdan biri aylık 5.000 TL kazanırken, diğeri 30.000 TL kazanabilir. Kazançlar çok değişkendir. Deneyim ve pazarlama stratejisi burada temel etkendir denilebilir.

Her ne kadar seyyar satıcılık kazancı hakkında net bir rakam vermek mümkün olmasa da, ortalama olarak 15.000 TL kazandıkları ifade edilebilir.  İnsan yoğunluğunun yüksek olduğu noktalarda bu kazançlar daha yüksektir.

Seyyar Satıcılık Yapmak için Gerekli Şartlar

Seyyar satıcılık yapmak için gerekli şartlar kendi içerisinde iki sınıfa ayrılabilir. Bunların ilki, yerine getirilmesi gereken resmi prosedürlerken, diğeri ise işi yapacak kişinin özelliklerdir. İlk olarak resmi prosedürlere değinelim:

 • İlgili belediyeden seyyar satıcılık için izin almak
 • Belediyenin onay verdiği ürünleri satmak
 • Sağlık raporu sunarak, bulaşıcı hastalık taşımadığını göstermek
 • Satılacak ürün gıda ise mevzuattaki ilgili şartları karşılamak
 • Hijyen kurallarına dikkat etmek

Buradaki şartların haricinde işi yapacak kişide bulunması gereken özellikler vardır. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Fiziksel olarak güçlü olmak
 • Pazarlama yeteneği gelişmiş olmak
 • Hava koşullarından etkilenmemek veya uyum sağlamak
 • Tezgahı kurabilmek
 • Sabırlı olmak
 • Tatlı dilli ve hoşgörülü olma

Seyyar Satıcılık için Gerekli Belgeler

Bu işi sorunsuz şekilde yapmak istiyorsanız, resmi prosedürleri tamamlamanız gerekir. Aksi durumda zabıtaların ürünlerinize el koyması türünden sorunlar yaşayabilirsiniz. Resmi prosedürler içinse öncelikle gerekli belgeleri hazırlamanız istenir. Seyyar satıcılık için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Kimlik kartı
 • Son 6 ayda çekilmiş olan biyometrik fotoğraf
 • Vergi levhası
 • Bağkur girişi
 • Satış izni belgesi
 • Sağlık raporu
 • Satış yapılacak bölgeyi gösteren belge

Biraz şaşırtıcı gelebilir ama seyyar satıcılık esasında esnaflıktır. Esnaflık yapabilmek için gerekli olan şartların sağlanması ve belgelerin toplanması gerekir.

Buradaki belgelerin toplanması ve bu işin resmi olarak yapılması, seyyar satıcılara ek maliyet getirir. Bağkur pirimi, vergi ve muhasebeci ücreti gibi ücretlerin ödenmesi gerekir. Sadece Bağkur priminin dahi aylık 3.000 TL civarında olduğu dikkate alındığında, aylık masrafların 4.000 TL’yi bulabileceği söylenebilir.

İlgili: Toptan Kıyafet Alıp Seyyar Satmak

Seyyar Satıcılık İzni Nasıl Alınır?

Seyyar satıcılık izni almak ya da seyyar satıcılık başvurusu yapmak için öncelikle gerekli şartların sağlanması ve ilgili belgelerin hazırlanması gerekir. Bunlardan sonra belediyeye giderek başvuru yapılabilir. Başvuru sırasında hazırladığınız belgeleri sunmalısınız.

İlk kontroller sonrasında eksik veya yanlış belge varsa bunlar size bildirilir. Tamamlamanız durumunda işlemlerin devam edeceği belirtilir. Belgelerinizde eksiklik olmadığında veya eksikleri tamamladığınızda başvurunuz işleme alınır ve en geç 7-10 gün içerisinde başvurunuz onaylanır. Böylece resmi olarak seyyar satıcılığa başlayabilirsiniz.

Burada bazı önemli kritik noktalar vardır. Öncelikle seyyar satıcılık yapabilmeniz için size uygun bir noktanın tahsis edilmesi gerekir. Eğer bu türden bir yer yoksa satıcılık yapmanıza izin verilmeyecektir. Dolayısıyla işlemlere başlamadan önce belediyeye giderek bilgi almanız gerekir.

Seyyar Satıcılık Yapmak ve Kazancı Gerekli İzinler Nasıl Alınır?

Seyyar Satıcılık Cezası 2023

İzinsiz bir şekilde seyyar satıcılık yapmak, yasaktır. Bu kurala uymayanlara ise farklı oranlarda ceza verilir. Verilecek ceza, satılan ürün ve konuma bağlı olarak farklılık gösterir. 2023 yılında ortalama olarak seyyar satıcılık cezası 250 TL’dir. Ancak bundan daha düşük ve daha yüksek cezalar olduğu da unutulmamalıdır.

Cezası olmasına karşın birçok satıcının izinsiz olarak bu işi yaptığı bilinir. Zabıtalar genel olarak bunlara göz yumar. Ancak bazı zamanlarda alınan talimatlar gereği ürünlere el konulur ve satıcıya ceza yazılır.

Seyyar Satıcılık Yapmak ve Kazancı Gerekli İzinler Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu