Ekonomi

Seyyar Ne Satabilirim? Cami ve Kahve Önünde Ne Satılır?

Seyyar satıcılık, günümüzdeki önemli iş seçeneklerinden biridir. Üstelik doğru yapıldığında, oldukça karlı bir iştir. Bunu bilenler, seyyar ne satabilirim veya cami ve kahve önünde ne satılır gibi sorulara cevaplar arayarak, seyyar satıcılık yapmak istemektedir.

Seyyar satıcılık; sabit bir işletme olmaksızın, farklı ürünlerin pazarlanmasına ve satılmasına verilen isimdir. Seyyar satıcılar, her türden ürünü satabilir. Ancak genellikle küçük ve taşıması kolay olan ürünler tercih edilir.

Oldukça zor bir meslek olması ve yasal açıdan bazı problemlerinin olması, seyyar satıcılığa bakışı olumsuz olarak etkilemiştir. Ancak doğru şekilde yapıldığında, doğru noktalarda doğru ürünler satıldığında, son derece karlı bir işe dönüşme potansiyeli olduğu unutulmamalıdır.

Seyyar Satıcılık Yapmak için Gerekli Şartlar

Seyyar satıcılık, genellikle yasal şartlar yerine getirilmeden yapılır. Zira yasal şartların yerine getirilmesi durumunda bazı sınırlamalar ve ek maliyetlerle karşılaşılacaktır.

Yasal prosedürlerin tamamlanması, klasik bir esnaf şartlarının yerine getirilmesini içerir. Bağ-Kur girişinin yapılması, vergi kaydının oluşturulması, belediyeden satış için izin alınması ve sadece gösterilen yerlerde satış yapılması gerekir.

Seyyar Ne Satabilirim? Cami ve Kahve Önünde Ne Satılır?

Ek maliyetler incelendiğinde, vergiler, Bağkur primi ve diğer masraflarla aylık 4.000 TL seviyesinde ödeme yapılması gerekecektir. Bunun dışında sadece belediyenin izin verdiği yerlerde satış yapılacaktır. İşte bu tür nedenlerden dolayı seyyar satıcıların önemli kısmı, yasal şartları yerine getirmeden satış yapmaktadır.

Yasal şartların yerine getirilmemesi durumunda ise yüksek cezaların verilmesi söz konusu olabilir. Zabıtalar tarafından yakalanan satıcıların mallarına el konulduğu gibi, yüklü para cezaları da yazılabilir.

Seyyar Satıcılık Karlı Mı?

Seyyar satıcılığın ne karlı olup olmayacağı, birçok unsura göre değişir. Bu noktada net bir yanıt vermek çok zordur. Ancak doğru ürünleri doğru noktalarda satan satıcıların büyük karlar elde ettikleri bilinen bir durumdur.

Net rakam vermek mümkün olmasa da, başarılı satıcıların aylık gelirlerinin ortalama olarak 10.000 TL ile 20.000 TL arasında olduğu ifade edilebilir. Turizm bölgelerindeki satıcıların gelirleri ise çok daha yüksektir.

Ancak doğru strateji ile satışa çıkmayanlar kar edemedikleri gibi zarar dahi edebilir. Bu tür kişiler bir süre sonra seyyar satıcılığı bırakmak zorunda kalır.

Ucuza Alıp Ne Satabilirim?

Ucuza alıp ne satabilirim, seyyar satıcılığa yeni başlayacak olanların ilk sorularından biridir. Bu soruya verilecek çok farklı cevaplar vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

·         Simit

Simit, sürekli olarak talep gören bir üründür. Fırınlardan toptan olarak (illere göre değişse de) ortalama 3 TL’ye alabilirsiniz. 3 TL’ye aldığınız simidi 6 TL’ye satabilirsiniz. Günde ortalama 100 simit satarsanız, ayda 9.000 TL’den fazla kazanç elde edersiniz. Satış rakamınız arttıkça, kazancınız da yükselecektir.

·         Su

Biraz garip gelebilir ama ucuza alıp satabileceğiniz ürünlerden biri de sudur. Toptan olarak tanesini 90 kuruşa çok rahat alabilirsiniz. Bunu ise yerine göre 2 TL ile 3 TL arasında bir fiyata satabilirsiniz. Yaz aylarında, turizm bölgelerinde 5 TL’ye dahi satmak mümkündür.

Günde 200 adet su satarak, aylık 10.000 TL’nin üzerinde gelir elde etmek mümkündür.

·         Kestane

Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestaneyi toplu olarak aldıktan sonra pişmiş şekilde satabilirsiniz. Bunun için uygun bir tezgaha ihtiyacınız olacak. Eliniz de yatkınsa ve insan yoğunluğunun yüksek olduğu bir noktada satış yapıyorsanız, aylık 15.000 TL üzerinde kazanç elde edebilirsiniz.

·         Bone

Tesettürlü kadınların kullandığı bonelere her zaman talep yüksektir. Alım fiyatı 8-10 TL olan boneleri, kalitelerine göre 15-25 TL arasında fiyata satabilirsiniz.

Cami ve Kahve Önünde Ne Satılır?

Seyyar satıcılar açısından insan yoğunluğunun yüksek olduğu noktalarda satış yapmak çok önemlidir. Bu yüzden camiler ve kahveler, en önemli seçenek olarak dikkat çeker. Özellikle Cuma günleri, Cuma namazı çıkışında satış yapmak, yüksek kazançlar elde etmeye imkan verecektir.

Bu yerlerde satış yapmak önemlidir, ancak buradaki kitleye uygun ürünlerin satılması gerektiği unutulmamalıdır. Ürün seçimi yaparken mevsim, dini bayramlar, hava sıcaklığı ve kitlenin büyük oranda erkek olduğu hususları dikkate alınmalıdır. Cami ve kahve önünde satılacak ürünler şu şekildedir:

·         Çorap

Çorap, ucuza alınıp satılacak ürünler arasındaki en önemli seçeneklerden biridir. Kalitesine göre 2-3 TL’den alınacak çorapları 5 TL ile 10 TL arasında satabilirsiniz. Ekstra bir masrafınız olmadığında karlılığı %100’ün dahi üzerinde olabilir.

·         Şapka (Bere), Eldiven, Atkı

Kış aylarında hızlı satabileceğiniz ürünlerden olan şapka, atkı ve eldiven, yüksek karlılığa sahiptir. Cami ve kahve önünde zorlanmadan bu ürünleri satabilirsiniz. Alış fiyatı düşük ve satış fiyatı uygun olduğu için insanlar kolay bir şekilde bu ürünleri alacaktır.

·         Kavun ve Karpuz

Yaz aylarında, uygun aracınız varsa kavun ve karpuz satabilirsiniz. Özellikle namaz çıkışlarında cami önlerinde bu ürünleri satmakta zorlanmazsınız. Ancak ürünlerinizin kaliteli olması çok önemlidir.

Bu listeyi daha da uzatmak mümkündür. Fakat bu şekilde satış yapmanın her zaman risk içerdiği unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu