Ekonomi

Yırtık Dolar Geçerli Mi? Yırtık Dolar Alan Yerler

Yırtık dolar geçer mi? Yırtık dolar alan yerler nerelerdir? Yırtık dolar nasıl değiştirilir? Bu soruların cevaplarını ve yırtık dolar ile ilgili diğer hususları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası yırtık dolarları alıyor mu? Bu konuda bir yazı kaleme aldık. Elinizdeki yıpranmış ya da yırtılmış eksik olan dolarları bozabileceğiniz yerleri yazdık. Bankalar ve merkez bankası özellikle yırtık eksiksiz TL’leri alırken dolar için ne yapmanız gerekenleri yazdık.

Dolar, dünyada en yaygın para birimidir. Hatta rezerv para birimi olarak da kabul edilir. Dünya ticaretinde yoğun olarak kullanılması ve değerini koruması, ülkemizde de fazlasıyla tercih edilmesine neden olur. Bazıları ticaret bazıları yatırım bazıları ise farklı nedenden dolayı dolar alır veya kullanır.

Kullanılan dolarların tek parça ve aşırı yıpranmaması gerekir. Ancak yıpranmış ve hatta yırtılmış dolar dahi, belli şartları taşımaları durumunda kullanılabilir.

Yırtık Dolar Geçer Mi?

Yırtık dolar, yırtılma derecesine ve eksik bölümü olup olmadığına bağlı olarak geçerli veya geçersiz kabul edilir. Bütünlüğü bozulmayan ve aşırı büyük yırtığı olmayan dolarlar geçerli kabul edilir.

Her ne kadar yırtık dolar geçerli olsa da, bir ticaret veya ödeme sırasında, direkt olarak yırtık parayı vermek mümkün olmayabilir. Nihayetinde karşıdaki kişi yırtık bir parayı almak istemeyecektir. Türk Lirası veya farklı bir para biriminde de durum böyledir.

Yırtık Dolar Geçerli Mi? Yırtık Dolar Alan Yerler ve Bankalar 2023

Yırtık Dolar Alan Yerler

Yırtık doları direkt olarak kullanmak çok zor olduğundan, bunun değiştirilmesi veya bozdurulması gerekir. İşte bu noktada yırtık dolar alan yerler devreye girer.

Döviz büroları ve bazı özel bankalar, yırtık dolarları almaktadır. Bu tür yerlerden paranızı bozdurabilirsiniz. Bankalar ve döviz büroları, bozum işlemini değerinde yapmak zorundadır. Düşük seviyede bozuk yapmaları yasaktır.

Yırtık Doları Nasıl Değiştirilir?

Yırtık banknotlar, Merkez Bankası şubeleri, Ziraat Bankası ve diğer özel bankaların şubelerinde değiştirilebilir. Değişim için paranın yarısından fazlasının eksik olmaması gerekir. Eski, yırtılmış ve yıpranmış para birimlerinin değişiminde ise herhangi bir engel yoktur. Ancak bu hususlar, TL için geçerlidir.

Yırtık banknotların değişimi denildiğinde akla ilk olarak Merkez Bankası gelir. Ancak Merkez Bankası’nın dolar veya farklı bir yabancı para birimiyle ilgili sorumluluğu yoktur. Dolayısıyla Merkez Bankası, dolar değişimi yapmaz.

Değişim için döviz büroları ve ticari bankalar tercih edilmelidir. Bu tür yerlerin de yasal bir zorunluluğu olmamasına karşın değişim işlemini genellikle gerçekleştirmektedirler. Ancak yırtığın büyüklüğüne göre değişim kararı verdikleri unutulmamalıdır.

Yırtık dolar değiştirme için bir diğer seçenek ise ABD’de bulunan bankalardır. Eğer yakın zamanda ABD’ye gidecekseniz veya bir yakınınız gidecekse, orada bulunan finans kuruluşlarından değişim işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kulağı Yırtık Dolar Geçer Mi?

Kulağı yırtık dolar geçerlidir. Banka şubelerine ve döviz bürolarına giderek bu banknotlarınızı bozdurabilirsiniz. Hatta kulak kısmı olmasa dahi, bazı banka şubeleri paranızı bozabilir.

Kulak kısmının yırtık olması, banknottaki yırtığın az olduğu anlamına gelir. Değişim ve bozum için ilgili yırtık sorun oluşturmaz. Ancak bu noktadaki inisiyatifin bankalarda ve döviz bürolarında olduğu unutulmamalıdır.

Yarısı Olmayan Dolar Geçer Mi?

Yarısı olmayan dolar geçerli değildir. Türk Lirası’nda, paranın yarısından fazlasının olması durumunda geçerli sayılır. Ancak Türkiye’deki yırtık dolar alan yerler, genellikle eksik parçası olan dövizleri kabul etmemektedir. Yarısı olmayan doların da bu şekilde kabul edilmeyeceği söylenebilir.

Çok küçük bir kısmı eksik olan ve değeri okunabilen banknotların ise değişimi yapılmaktadır. Elinizde böyle banknotlar varsa döviz büroları ve banka şubelerine giderek şansınızı deneyebilirsiniz.

İLGİLİ: ATM sahte dolar kabul eder mi

Eski Dolar Nasıl Değiştirilir?

Eski dolar, süresiz olarak geçerlidir. Tedavülden kalkması gibi bir durum söz konusu değildir. ABD Merkez Bankası, aksi yönde bir beyanda bulunana kadar, eski dolarları kullanmaya devam edebilirsiniz.

Eski dolar geçerli olmasına rağmen sizi rahatsız ediyorsa, banka şubelerinden veya döviz bürolarından bunların değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu